piątek, 28 listopada 2014


  1. Dyskusja


W przypadku osoby A pomiar wykonany przed masażem pokazuje przede wszystkim bardzo dużą nierównomierność prawej i lewej strony w meridianach ręki. W trzech  przypadkach ( H2 –O7 , H4-Jc,         H5-Po4)  zachodzi wręcz zjawisko „objęcia” korytarza fizjologicznego – lewa strona daje wynik pod korytarzem, prawa strona – nad korytarzem.  Świadczy to o dość istotnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu.
Dlatego na podstawie analizy wizualnej aśnie ta osoba została wskazana  przez dr inż. Kiełkowskiego jako osoba o najbardziej nieharmonijnym wyniku z 3 wybranych osób do masażu , dlatego właśnie ta osobę porosiłem do masażu przez grupę która miał pracować pod  moim autorskim bezpośrednim kierownictwem.

Analizując pomiary po masażu można zauważyćże podczas jednego masażu  została całkowicie usunięta nierównomierność, czyli została uzyskana pełna 100% Homeostaza najważniejszy wskaźnika mówiący o stanie zdrowia. O wyjątkowość  uzyskanego w badaniu efektu pełnej homeostazy świadczy choćby fakt że był to jedyny  pomiar na wykonane ok. 40 dwukrotnych  pomiarów wśród 21 osób którym raport diagnoza Ryodraku nie podawał żadnych zalecanych  punktów akupunktury do elektrostymulacji, gdyż pełna i obecnie rzadko występująca  homeostazu tutaj po masażu właśnie wystąpiła!

W kryterium nierównomierność prawej i lewej strony nierównomierność ta także bardzo znacząco  zmalała, a za ciekawostkę należy tu uznać fakt nieznacznego przesterowania równowagi przez linię równowagi, która można wytłumaczyć tym , że autor metody zdecydował się na eksperyment badawczy  bez wcześniejszej próby ani uczestniczenia w pomiarze Ryodoraku i w związku o zakończeniu próby podejmował decyzje w momencie palpacyjnego wyczucia wystąpienia już u masowanej osoby przywspółczulnych objawów świadczących o uzyskaniu homeostazy. Tymczasem metodyka pomiaru jak się okazało wymaga jeszcze odczekania15 minut  na  stabilizacje równowagi w organizmie po zabiegu i pobudzenie przywspółczulne jeszcze się nasiliło przesuwając punkt równowagi proporcji góra dół z przewagi góry 4%  minimalnie w druga stronę z przewaga dołu o 2% , oraz przesunięcie  równowagi proporcji Yin /Yang na minimalna przewagę Yin o 1% .
To spostrzeżenie dało wskazówkę dla opracowania nowej metodyki dla bardziej dogłębnych badań skuteczności masażu  które nie powinny już tyko potwierdzać poprawność palpacyjnie dokonanej oceny wystąpienia hemostazy , ale tak oby pomiar Ryodoraku mógł być wykonywany w sposób ciągły podczas całego masażu , a osoby masujące na bieżąco otrzymywały informacje które meridiany są nadaktywne a które niedoczynne tak by znacznie szybciej i krótsza droga mogły uzyskać pełna homeostazą , gdyż by uzyskać wynik homeostazy masaż trwał aż ponad 3 godziny !

Taka możliwość dokonywania stałego pomiaru podczas masażu dopiero obecnie jest już dostępna w prototypowej wersji urządzenia KOLMIO RYODORAU a badanie tym prototypowym urządzeniem zostało zaplanowane na koniec listopada lub początek grudnia.  Dodatkowo w tym badaniu będziemy chcieli poprzez ciągły elektroniczny pomiar ciśnienia krwi innowacyjnym polskim  systemem pomiaru telemedycznego ciśnienia i pulsu firmy Sidly Sp z o.o. potwierdzić poniżej omawiana przez nas tezę że to minimalny wzrost ciśnienia tętnicznego i stwierdzany przy masażu dystalnym  przez baroreceptory naczyń tętniczych zwiększony napływ krwi jest impulsem do wywołania odruchu pobudzenia układu współczulnego , a następnie gdy na koniec masaży zostaje zmieniony kierunek masażu na proksymalny i następuje  znacząco spowolnione to również baroreceptory naczyń krwionośnych  wywołują odruch pobudzenia przywspółczulnego.


Bardzo ciekawym zjawiskiem i niespotykanym przy terapii akupunktury nie znanym dotąw literaturze o metodzie Ryodraku jest wyraźne 50% obniżenie się średniej pomiaru ( trzeci wskaźnik)  . Można to łatwo
wytłumaczyć ogólnym odprężeniem i wyciszeniem organizmu spowodowanym aż 3 godzinnym masażem –
w końcu nic tak nie odpręża jak po mistrzowsku  wykonany masaż właśnie!

Podczas pierwszego publicznego referowania wyniku pomiarów badania z 9.09 .2006  na konferencji listopadzie 2007  w Lublinie „ Znaczenie masażu dla odnowy biologicznej i wyników w sporcie „ jeden z lekarzy akupunkturzystów  pracujący od wielu lat metodą Ryodraku, widząc ten niespotykany wynik powiedział nawet: ,”o jakiej homeostazie my tu mówimy – przecież pacjentka została osłabiona masażem!”
Oczywiście lekarz ten nie miał racji i choć  faktycznie uważa się że im większa wartość średniej , tym organizm jest silniejszy i w lepszej kondycji , należy jednak przy analizie  również wziąć pod uwagę chwilowy monet pomiaru czy jest on w momencie pobudzenia związanego ze stresem lub wysiłkiem fizycznym , czy też w stanie  głębokiego relaksu.

Niemniej jednak należy przyznać że prezentacja tego wyniku mogła być czymś zupełnie odmiennym niż wykresy dotąd spotykane i analizowane przez tego lekarza w jego praktyce lekarza akupunkturzysty.
Tak duże zmiany już po jednym zabiegu akupunkturze  bowiem  nie możliwe do uzyskania , bo procedura leczenia akupunkturą przewiduje uzyskanie homeostazy w 10 zabiegów, gdyż by ją osiągnąć trzeba wyrównać przewodności każdego meridianu z każdym innym i nie jest to proste zadanie.    

Dokładniejsza szczegółowa analiza pomiarów masowanej osoby B pozwala na kolejne, ciekawe wnioski:
Wskaźniki:
1.Nierównomierność przez masażem : 15,7%           po masażu: 21,4%   ; z pominięciem F1: 10%
2.Nierównomierność prawa/lewa:         11,2%           po masażu  8,9%
3.Wysokość średniej:                             38                po masażu : 40         ; z pominięciem F1:  30




Można zauważyćże masaż spowodował zmniejszenie nierównomierności prawej i lewej strony, ale
mamy tu zwiększoną nierównomierność całkowitą.
Gdy jednak spojrzymy uważniej na rys. 4, zauważymy,
iż jeden meridian (F1, czyli Śledziona-Trzustka) wyraźnie odstaje od pozostałych. Jeśliby pominąć ten jeden
meridian, wyniki będą   pozytywne podobnie ja w przypadku  rezultatów osoby A – tzn nierównomierność zmniejszona została  15,7%  do ok. 10%, a średnia tez podobnie  jak u osoby A zostałby znacznie zmniejszona tj z wartości 38 do wartości do ok. 30.

To zjawisko znacznego wzrostu pobudzenia jednego meridianu śledziony-trzustk można wytłumaczyć niefachowo przeprowadzonym masażem – jak wspomniano na
początku, nadzór nad kursantami podczas masażu osoby B przez autora metody nie był ciągły bezpośredni , co prowadziło do nierównomiernego masażu i – co za tym idzie – niekompletnego efektu wyrównania poziomów energetycznych.

Można też domniemywać że zwiększeni nierównowagi akurat meridianu śledziony-trzustki może mieć związek z dużym oddziaływaniem masażu aupresurowo-limftycznego na układ limfatyczny bezpośrednio związany ze śledzioną, przy czym w przypadku A duża równomierność masażu zapobiegła nadmiernemu pobudzeniu śledziony drenażem limfatycznym.

Na zakończenie badania dokonano pomiaru Ryodoraku wszystkich osób masujących (poza trzema osobami które ze względu na połączenia kolejowe wcześniej musiały wyjść przed oficjalnym zakończeniem kursu)

Celem tego ostatniego  pomiaru była ocena jak działa prawie 3gdzinne wykonywanie masażu na osoby masujące.
Badanie wykazało że masaż akupresurowo-limfatyczny jest bardzo wartościową formą ruchu gdy jest wykonywany we właściwej postawie nie powodującą zbytniego zmęczenia. Dlatego u wielu masujących osób równowaga meridianów po masażu uległa znacznej poprawie. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt czułości pomiaru Ryodraku na chwilowy stan psychosomatyczny badanych osób np. w sytuacji stresu.
Takie objawy stresu (mobilizacja stanu niepewności i oczekiwania wyniku)  można odczytać  przy analizie wykresów obu osób kierujących pracami grup masujących kursantów: u kierującego grupą   A autora metody oraz u kierującej grupa B masażystki.
Stres ten objawiał  się bardzo  dużym pobudzeniem układu współczulnego i wysokimi wartościami średniej pomiaru.


Ryc 8 Wyniki pomiarów przed i po masażu u osoby masującej  i prowadzącej kurs  

  09.09.2006 11:08 (przed)                        09.09.2006 15:48 (po)
1. Nierównomierność ogólna                  6%                           4%  (spadek o 30%)
2.Nierównomierność lawa/prawa  9%przewaga Lewa  4%przewaga Prawa (spadek50%)
3.Wysokość średniej                              78                            60    ( spadek  18 )
4. Górny  korytarz fizjologiczny              89                           70    ( spadek 19 )
5. Dolny  korytarz fizjologiczny              67                           51  ( spadek 16 )
6.Nierównomierność góra/dół    przewaga  góra 1%  przewaga góra 6% ( wzrost 80%)
7.Nierównomierność Yin/Yang   przewaga Yin 12%   przewaga Yin 3 % (spadek 75%)

U  autora metody wysokość średniej  była najwyższa w całej grupie i wynosiła 78 w pierwszym pomiarze a po masażu gdy autor był już pewny bardzo dobrego wyniku pomiaru skuteczności masażu w średnia obniżyła się do 60 .

Analogicznie u masażystki kierującej grupa B  średnia przed masażem wynosiła 51 a po masażu spadła 45  


Ryc 10 Wynik pomiaru Ryodoraku u masażystki kierującej grupa B 

  09.09.2006 11:02 (przed)                         09.09.2006 14:09 (po)
1.Nierównomierność ogólna                  5%                       4%   ( spadek o ok. 20%)
2. Nierównomierność lawa/prawa         11%                    4%   (spadek  o ok 50%)
3. Wysokość średniej                               51                       45   ( spadek 06 )
4. Górny  Korytarz fizjologiczny             61                         54   ( spadek 07)
5. Dolny  korytarz fizjologiczny              42                        36   ( spadek 06)
6 .Nierównomierność góra/dół    przewaga  góra 2%    przewaga dół4% (wzrost o 50%)
7.Nierównomierność Yin/Yang   przewaga  Yin 3%    równowaga (100% poprawy)



Oba te wyniki można wytłumaczyć generalną zasadą odruchu pobudzania układu przywspółczulnego, którą  jest że układ ten automatycznie jest wzbudzany po ustąpienie bodźca mobilizującego pobudzenie współczulne”.  
Na tym właśnie spostrzeżeniu  został skonstruowany masaż akupresurowo –limfatyczny. Jest konstatacja że warunkiem  skutecznego uzyskania homeostazy w masażu jest najpierw intensywne pobudzeni krążenia przez masaż dystalny . Gdy w sposób płynny na koniec masażu zostanie zmieniony kierunek masażu na proksymalny Ośrodkowy Układa Nerwowy osoby masowanej zinterpretuje uzyskany w ten sposób relatywny znaczny spadek ciśnienia tętniczego a relatywny wzrost żylnego właśnie jako ustanie bodźca mobilizującego pobudzenie współczulne i automatycznie i odruchowo  wyzwoli pobudzenie przywspółczulne


Badanie  pokazało też że autorskiego masażu akupresurowo-limfatycznego  ( ze względu na jego pracochłonność i długotrwałość) nie powinny wykonywać osoby o znacząco nieharmonijnych wynikach pomiaru Ryodoraku.

Ryc 11 Pogrszenie się wyników u osoby masującej na skutek przyjmowania niewłaściwej postawy ciała przy masz u  

Osoba masująca E  Kobieta  (ur.12.01.1946 )
09.09.2006 10:32     09.09.2006 13:52

1.Nierównomierność ogólna                  22%                     33% ( wzrost 25%)
2. Nierównomierność lawa/prawa         10%         21% prawa (wzrost 50%)
3. Wysokość średniej                              52                         48
4. Górny  Korytarz fizjologiczny              62                         57                                    
5. Dolny  korytarz fizjologiczny              43                          39
6.Nierównomierność góra/dół  23%przewaga góra 26%przewaga góra (wzrost o ok.5%)
7.Nierównomierność Yin/Yang     równowaga      przewaga Yang 3% (spadek równowagi)




Dokładniejsza analiza tego wyniku jednak pozwala wytłumaczyć dlaczego wzrosły u tej osoby   wszystkie wyniki przewodności meridianów prawej ręki , a zmalały przewodności meridianów nóg oprócz  meridianu śledziony –trzustki  oraz meridianu pęcherza moczowego (a więc zupełnie podobnie jak w analizie osoby masowanej B!).
Wynik ten wbrew pierwszemu wrażeniu , wcale nie musi  oznaczać że pogorszył się stan zdrowia tej masowanej osoby ja pozorni mogło by się wydawać. Otóż z całą pewnością jest to osoba o słabej kondycji fizycznej dla której ,nie tylko trzygodzinny masaż wykonywany w pozycji stojącej był sporym wysiłkiem. Dodatkowo osoba ta najwyraźniej wykonywała ten masaż w niewłaściwej pozycji i w niewłaściwy sposób  pracując głównie prawą ręką i stąd nastąpił duży wzrost pobudzenia meridianów prawej ręki. Z kolei osoba ta najwyraźniej również nie przestrzegała zaleceń autora masażu by podczas jego wykonywania nie stać w jednym miejscu tylko cały czas poruszać nogami tak jak w tańcu lub tak jak robią to masażyści np masażu polinezyjskiego Lomi –lomi lub mauri  stale rytmicznie się poruszając .   


Dokładna statystyczna analiza pomiaru wszystkich 21 osób przed masażem  wykazała że przy wyborze osób do masażu została przeoczona osoba z  najbardziej nieharmonijnym wykresem w grupie. Stało się tak na skutek braku w programie BC Kolmio  automatycznej metodporównywania statystycznego wszystkich wyników miedzy sobą , w wyniku czego wybór  osób do masowania  odbył się tylko poprzez ( jak się okazało zawodne ) typowanie na podstawie wizualnej ocenę wyników graficznych.


Dlatego obecnie została zaproponowane wprowadzenie w programie komputerowym BC Ryodoraku  kofunkcji RAPORT współczynników obliczeniowych korytarza fizjologicznego  do komputerowej analizy statystycznej  celem uzyskania bardziej miarodajnej możliwości porównywania w funkcji PORÓWNAJ procentowych nierównomierności wyników między sobą  u poszczególnych  pacjentów, a nie tylko wybranych dwu  wyników tego samego pacjenta z historii jego pomiarów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz