piątek, 28 listopada 2014


5.     Wnioski wypływające z pracy badawczej
W badanym masażu dominującym kierunek ruchów masażu jest kierunek dystalny, a stosowane techniki masażu są stosunkowo płytkie i powierzchniowe (głaskanie rozcieranie, przepychanie )  gdyż ich celem jest oddziaływania odruchowe na receptory nerwowe, a zwłaszcza baroreceptory naczyń krwionośnych  , a nie mechaniczne oddziaływanie na  tkanki podskórne.  Badanie udowodniło duża celowość i skuteczność   właśnie tak wykonywanego masażu dystalnego. Uzyskane zaskakująco dobre bardzo dobre wyniki tej nowej metody masażu  łatwo można wytłumaczyć odruchowym oddziaływaniem na baroreceptory naczyń krwionośnych  



Metoda ta może mieć bardzo duże znaczenie dla naukowego opisania i zrozumienia akupunktury i tradycyjnej medycyny chińskiej.  Dlatego autor nadał tej metodzie nazwę masażu aupresurowo-limfatycznego   pomimo że masaż ten w ogóle nie stosuje odnajdywania i ucisku akupresurowego  punktów akupunktury , ani nie uwzględnia tradycyjnych receptur zastosowania poszczególnych punktów akupunktury przy danych dolegliwościach pacjenta, ani nie stosuje tradycyjnej diagnozy pulsu .
Jednak wyniki opisanego badania Ryodoau pokazały że metodą odruchową możliwe jest uzyskiwania szybkiej i pełnej autoregulacji wszystkich merdianów akupunktury.
Oddziaływanie „akuprsurowe”  na układ meridianów w tym wypadku nie odbywa się poprzez ucisk poszczególnych punktów meridianów , ale przez płynne i równomierne zmiany ciśnienia tętniczego wewnątrz organizmu. A przecież również teoria klasycznej  medycyny chińskiej mówi o „wewnętrznym przebiegu meridianów biegnącym od końcowych (lub początkowych)  punktów danego meridianu do odpowiedniego organu wymienianego w jego nazwie .
Jeżeli przyjmiemy że tak jest rzeczywiście to przyjęta nazwa metody byłaby w pełni zasadna jako odnosząca się do  „akupresurowego oddziaływania poprzez ciśnienie tętnicze oraz odruchami nerwowymi na wewnętrzny przebieg meridianów” 
Chciałbym tu zwrócić uwagę że  w 2015 Światowy Kongres Międzynarodowej Organizacji Fizjoterapeutycznej odbędzie się w Singapurze i przedstawienie na nim  tego typu zupełnie nowego ujęcia teorii odruchowego jako naukowego  wytłumaczenia tradycyjnej akupunktury  miałoby olbrzymie znaczenie  w krajach Azji dla  uznania znaczenia fizjoterapii jako naukowej dziedziny medycyny XXI wieku.
Warto tu dodać że wielki propagator lekarskiej akupunktury w Polsce prof. Zbigniew Garnuszewski  w książce „Renesans Akupunktury”   ( Garnuszewski 1988)  tak pisał o współczesnym naukowym wytłumaczeniu mechanizmu działania akupunktury: 


Relacjonowane badanie z 2006 r udowodniło że masaż aupresurowo-limfatyczny   znacząco zmienia przewodność najpierw ją podnosząc w wyniku pobudzenia układu współczulnego , a następnie znacząco zmniejsza tą przewodność w wyniku odruchowego pobudzenia układu przywspółczulnego. Ponieważ układ współczulny  stymuluje ukrwienie zupełnie innych i komplementarnych wobec siebie narządów, następuje równomierne ukrwienie tych wszystkich narządów a tym samym zostaje uzyskana pełna homeostaza.

Pobudzenie współczulne powoduje następujące zmiany czynnościowe

Układ współczulny powoduje następujące reakcje organizmu:
·         rozszerzenie źrenic
·         wydzielanie potu na dłoniach,
·         wydzielanie małej ilości gęstej śliny,
·         szybsza  praca  serca,
·         zwiększenie dostawy glukozy do mięśni i mózgu przez rozkład  glikogenu w wątrobie
·         wydzielanie łez
·         rozkurcz mięśnia rzęskowego oka (zwolnienie akomodacji),
·         stroszenie włosów,
·         pobudzenie nadnerczy do produkcji adrenaliny
·         wzmaga skurcz mięśni gładkich,
·         zahamowanie perystaltyki jelit,
·         rozszerzenie mięśni oskrzeli w płucach,
·         podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi poprzez zwężenie naczyń krwionośnych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (trzewnych),
·         rozkurcz mięśni gładkich naczyń skórnych (skóra ciepła i czerwona),
·         rozkurcz mięśni gładkich naczyń mięśni szkieletowych (szybsze zaopatrywani mięśni w   tlen),
·         zwiększenie oporu obwodowego w naczyniach tętniczych,
·         zwiększenie wydzielania reniny,
·         zwiększa agregację płytek krwi ( trombocytów)
·         rozkurcz mięśnia wypieracza moczu i jednoczesny skurcz mięśnia zwieracza cewki moczowej (wpływ na trzymanie moczu),

Dwa pierwsze podkreślone objawy stanowią wskazówkę dla masażysty podczas masażu czy masaż dystalny (pro–współczulny) jest poprawnie technicznie  i  wystarczająco rytmicznie i intensywnie wykonywany, oraz czy już osiągnięty został „warunek konieczny” ( wstępny)  by uzyskać w ogóle było możliwe w tym masażu  uzyskanie „odruchu przywspółczulnego”   a tym samym pełnej homestazy w kryteriach metody Ryodoraku. 

Natomiast pobudzenie przywspółczulne powoduje:

·         zwężenie źrenic
·         pobudzenie gruczołów łojowych skóry
·         rozszerzanie naczyń krwionośnych powodujące spadek ciśnienia tętniczego krwi,
·         nasilanie skurczów przewodu pokarmowego i perystaltyki jelitowej
·         kurczenie pęcherza moczowego,
·         wzrost wydzielania insuliny  .

Dwa pierwsze podkreślone objawy stanowią wskazówkę dla masażysty podczas masażu czy masaż proksymalny  (pro–przywspółczulny) jest wystarczająco równomiernie i powolnie wykonywany tak by organizm w porównaniu z wcześniejszym dynamicznie wykonywanym masażem dystalnym zareagował odruchem przywspółczulnym ( interpretowany przez układ autonomiczny jako  rzekome ustąpienie zagrożenia uzasadniającego wcześniejszy wzrost ciśnienia tętniczego i wzmożony napływ krwi do kończyn w wyniku odpowiednio wykonywanego masażu dystalnego) .

Jak pokazało przeprowadzone na kursie masażu 9.09.2006 w Katowicach omawiane tutaj badanie metodą Ryodoraku  potwierdziło, że te powyżej wskazane dwa fizjologiczne kryteria pobudzenia współczulnego oraz powyższe dwa kryteria fizjologiczne pobudzenia przywspółczulnego  są wystarczającą wskazówką dla masażysty wykonującego masaż pro-współczulno-przywspółczulny czyli „akupresurowo-limfatyczny” że  oba zakładane efekty fizjologiczne na zasadzie odruchowej zostały uzyskane , a tym samym w efekcie „podwójnej autoregulacji pro-współczulno-przywspółczulnej” (odkrytej w tej metodzie jako możliwej do uzyskania)  została w organizmie uzyskana pełna 100% homeostaza w kryteriach metody Ryodoraku , oraz że badanie urządzeniem Ryodoraku z pewnością ten efekt potwierdzi.   

Tym samym też dzięki przeprowadzonemu 9.09.2006 oraz dzięki kilkuletniej analizie teoretycznej i praktycznej uzyskanego wyniku w tym badaniu został odkryty mechanizm odruchowy który może być w sposób  metodyczny  i powtarzalny i całkowicie nie zależny od rodzaju dolegliwości osoby masowanej, oraz od  tego kto będzie wykonywał ten masaż , o ile tylko zrozumie metodykę i techniki tej nowej naukowo i eksperymentalnie odkrytej metody masażu  oraz wyczuje praktycznie mechanizm odruchu przywspółczulnego. 


A skoro dzięki tej nowej metodzie masażu jest możliwe za każdym razem ( w masażu trwającym od 1 godziny do 3 godzin wykonywanym samodzielnie lub na 4 ręce ) u każdego pacjenta uzyskiwanie w efekcie tego masażu pobudzenia przywspółczulnego oznacza to nie tylko powtarzalność wywoływania najpierw mniej więcej w połowie jego wykonywania efektu   wydzielanie potu na dłoniach i  rozszerzenie źrenic u osoby masowanej, a na koniec jego wykonywania uzyskanie pobudzenie gruczołów łojowych skóry i zwężenie źrenic, ale i na przemienne doskonałe ukrwienie wszystkich organów oraz uzyskanie leczniczych efektów bardzo dogłębnego rozluźnienia i relaksacji wszystkich mięśni i organów wewnętrznych oraz wszystkich terapeutycznych efektów głębokiego pobudzenia przywspółczulnego.
Efekty takie faktycznie obserwujemy wraz żoną od kilkunastu lat pracując wciąż nad doskonaleniem i pełnym zrozumieniem odkrytej prze z nas zupełnie nowej metody masażu.     
Już sam teoretyczna analiza fizjologicznych cech pobudzenia współczulnego i przywspółczulnego wskazuje na wybitne działanie lecznicze opracowanego przez nas masażu, a  w szczególności w odniesieniu do  tak powszechnych dolegliwościach jak  choroby krążenia, w tym agregacja płytek krwi ,cukrzyca , nadciśnienie tętnicze, obrzęki limfatyczne, żylaki,  niedomagania żołądkowo jelitowe, oraz np. nie trzymanie moczu przy aktywności fizycznej.   

Szczególnie chcę zwrócić uwagę na łatwość możliwości potwierdzenia tych wybitnie leczniczych właściwości opisywanej metody masażu ,  gdyż korzystne działanie pobudzenia układu przywspółczulnego dla relaksacji i regeneracji organizmu jest uznane i  opisane w literaturze medycznej. Dlatego głównym celem i przeprowadzonego badania i akcentem tego naszego referatu   było potwierdzenie  w badaniu metodą Ryodoraku oraz wykazanie w analizie statystycznej przeprowadzonego badani  oraz analizie porównawczej z dostępnymi w literaturze omówieniami badań wyników uzyskiwanych w różnych metodach np. terapii fizykalnej bólu kręgosłupa   faktu znaczącego pobudzenia przywspółczulnego , oraz że  tak szybkie i tak głęboki uzyskiwanie homeostazy w jeden zabieg zamiast np. 10 do 20  jak to jest przyjęte w akupunkturze nie było dotąd nigdy opisane w światowej literaturze metody Ryodoraku .

     


Na szczególną uwagę zasługuje też fakt  stwierdzony przemnie i przez moja żonę w ok.  15 letnich pracach nad ta metodą fakt znaczącego pobudzanie ukrwienie nerek przy pobudzenia przywspółczulnym ( pomijany zwykle w opisie czynności fizjologicznych charakterystycznych dla pobudzenia przywspółczulnego)  , a tą droga przyczynowe zwiększanie diurelizy  wody i soli, a tym samym przyczynowe likwidowanie obrzęków (co pokazują  załączone zdjęcia)

Związek  ten łatwo można wytłumaczyć faktem  wspólnego ukrwienia nerki ,nadnerczy i moczowodu jeżeli zestawimy ten fakt z faktem wstępowania przywspółczulnego hamowaniem ukrwienia nadnerczy przy pobudzeniu przywspółczulnym.

To wspólne ukrwienie nerek i nadnerczy wyraźnie można zobaczyć np. na zdjęciach w „Atlas Anatomii człowieka”  autorstwa Prof. Dr hab. Med. Mieczysława Stelmasiaka i doc drab med. Jerzego Osemlaka Tom II część I część II ,,Nauka o trzewach,, i ,,Nauka o naczyniach krwionośnych,,
Warszawa 1981  Ryciny:  258 Aorta brzuszna ,259 aorta brzuszna ,tętnice nerkowe  ,269 tętnice nerkowe.

Warta uwagi jest też rycina 257 Aorta piersiowa i  317 Limfatyczny przewód piersiowy która pokazuje że główny przewód piersiowy, wbrew sugestii  nazwy oraz wielu rysunkom w atlasach medycznych, biegnie bezpośrednio pod kręgosłupem, a nie np. pod mostkiem jak wydaje się na pierwszy rzut oka z odbioru tych rysunków .

Jak więc się okazuje pobudzenie w masażu odpowiednio dogłębnego krążenie limfy ( co było jednym  ma istotnych zagadnień w wieloletniej pracy badawczej nad masażem i co podkreśliliśmy nadając mu nazwę „masażu akupresurowo-limfatycznego” ) ma doniosłe  znaczenie dla poprawy ukrwienia i tym samym terapii  kręgosłupa.   
O tym znaczeniu pisze w sposób odkrywczy dr n med. chirurgii H. David Coulter w książce Anatomia Hatha Jogi:
„Tak jak inne   rodzaje tkanki łącznej , krążki międzykręgowe posiadają żywe komórki , które do przetrwania potrzebują substancji odżywczych i wytwarzają zbyteczne produkty przemiany  materii, które musza być z nich usuwane.  Brak jest w nich jednak , przynajmniej po przekroczeniu 25 roku życia , komórek krwi. Łożyska włośniczkowe  obsługujące krążki międzykręgowe , kiedy jesteśmy młodzi , zostają utracone jako naturalny efekt  starzenia . W jaki sposób u starszych ludzi odżywiane są żywe komórki i usuwane zbyteczne produkty?   
Literatura biomedyczna sugeruje, iż krążki międzykręgowe „nasiąkają” lub absorbują substancje odżywcze z trzonów kręgowych , które są dobrze ukrwione, lecz o tym procesie niewiele nam wiadomo , poza tym że zdrowy krążek międzykręgowy zawiera 70-80% płynu i że kręgosłup skraca się wciągu dnia   i wydłuża w nocy. Te dwie informacje zestawione razem
Sugerują , że kiedy krążki są ściskane przez grawitacje i mięśniowe w ciągu dnia , płyny są wyciskane , kiedy napięcie w kolumnie kręgosłupa jest rozluźniane w nocy , trzony kręgów mogą się rozsunąć , pozwalając  krążkom  międzykręgowym na wchłoniecie substancji odżywczych.  To mogłoby wyjaśnić , dlaczego  od wielu lat uważa się , że jedną z  najbardziej efektywnych  metod leczenia bólu pleców jest odpoczynek w łóżku  i dlaczego rozsądna kombinacja ćwiczeń relaksacji jest terapia stosowana w większości chronicznych schorzeń pleców „.   

Tak więc opisywany masaż pobudzający układ przywspółczulny jest masażem bardzo pomocnym  w leczeniu bólu i zwyrodnień kręgosłupa , a jego duże rozluźnienie jest  zauważalne już trakcie wykonywania tego masażu.

Pozwolę sobie  w tym miejscu   zacytować wybrane 3 opinie pacjentow

Na koniec myślę że  warto również zwrócić  uwagę na  fakt występowania przy stwierdzanym pomiarami Ryodraku znacznym pobudzeniu przywspółczulnym   prawdopodobnego   zwiększonego  wydzielania insuliny co powinno zostać potwierdzone szczegółowymi badaniami klinicznymi , i  co mogło by mieć bardzo  duże znaczenie w przyczynowym leczeniu powikłań cukrzycowych i zaburzeń metabolicznych prowadzących do otyłości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz